Rubycon 10ML120MEFC6.3X7
Manufacturer
Mfr. Part #
10ML120MEFC6.3X7
EBEE Part #
E81498312
Package
Plugin,D6.3xL7mm
Description
120uF 10V ±20% 100mA@120Hz Plugin,D6.3xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10ML120MEFC6.3X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated10V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current100mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)7mm