Rubycon 10ML100MEFCTZ6.3X5
Manufacturer
Mfr. Part #
10ML100MEFCTZ6.3X5
EBEE Part #
E81591228
Package
Plugin,D6.3xL5mm
Description
100uF 10V ±20% 75mA@120Hz Plugin,D6.3xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10ML100MEFCTZ6.3X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated10V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp3000hrs@105℃
Ripple Current75mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)5mm