Rubycon 10AX180MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
10AX180MEFC5X11
EBEE Part #
E81661475
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
180uF 10V 140mΩ ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 10AX180MEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated10V
Capacitance180uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)140mΩ
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm