Rubycon 100ZLJ390M16X25
Manufacturer
Mfr. Part #
100ZLJ390M16X25
EBEE Part #
E81598903
Package
Plugin,D16xL25mm
Customer #
Datasheet
Description
390uF 100V 38mΩ ±20% 1.337A@120Hz Plugin,D16xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100ZLJ390M16X25
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated100V
Capacitance390uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)38mΩ
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current1.337A@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)25mm