Rubycon 100TXW68MEFC6.3X50
Manufacturer
Mfr. Part #
100TXW68MEFC6.3X50
EBEE Part #
E81598288
Package
Plugin,D6.3xL50mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
68uF 100V ±20% 1.55A@100kHz Plugin,D6.3xL50mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100TXW68MEFC6.3X50
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated100V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp7000hrs@105℃
Ripple Current1.55A@100kHz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)50mm