Rubycon 100PX4.7MEFC5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
100PX4.7MEFC5X11
EBEE Part #
E81591961
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
4.7uF 100V ±20% 35mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100PX4.7MEFC5X11
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated100V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@105℃
Ripple Current35mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm