Rubycon 100PK10MEFCT15X11
Manufacturer
Mfr. Part #
100PK10MEFCT15X11
EBEE Part #
E84155529
Package
Plugin,D5xL11mm
Description
10uF 100V ±20% 75mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100PK10MEFCT15X11
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated100V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current75mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm