Rubycon 100PK100MEFCT810X16
Manufacturer
Mfr. Part #
100PK100MEFCT810X16
EBEE Part #
E81594936
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100uF 100V ±20% 380mA@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100PK100MEFCT810X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated100V
Capacitance100uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Ripple Current380mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm