Rubycon 100MXC2200MEFC25X40
Manufacturer
Mfr. Part #
100MXC2200MEFC25X40
EBEE Part #
E81606237
Package
Plugin,D25xL40mm
Description
±20% 2.9325A@10kHz 10mm 100V 2200uF Plugin,D25xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated100V
Capacitance2200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.9325A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)40mm