Rubycon 100LSQ4700MNB36X83
Manufacturer
Mfr. Part #
100LSQ4700MNB36X83
EBEE Part #
E83812869
Package
Bolt,D36xL83mm
Customer #
Datasheet
Description
100V 4700uF ±20% 3.5A@120Hz Bolt,D36xL83mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100LSQ4700MNB36X83
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated100V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@85℃
Ripple Current3.5A@120Hz
Lead Spacing12.7mm
Diameter36mm
Height - Seated (Max)83mm