Rubycon 100LSQ4700MEFC36X83
Manufacturer
Mfr. Part #
100LSQ4700MEFC36X83
EBEE Part #
E86781539
Package
Bolt,D36xL83mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
100V 4700uF ±20% Bolt,D36xL83mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 100LSQ4700MEFC36X83
RoHS
Voltage Rated100V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Diameter36mm
Height - Seated (Max)83mm