RT150MEP0X2
Manufacturer
Mfr. Part #
RT150MEP0X2
EBEE Part #
10541805-RT150MEP0X2-EB
Description
CBL TIE RELEAS BLK 175LB 1.755'
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Cable Ties - Holders and Mountings
DatasheetHellermannTyton RT150MEP0X2
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Features-
Base Product NumberRT150MEP
ColorBlack
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Width0.346" (8.80mm)
Shelf Life-
Shelf Life Start-
Storage/Refrigeration Temperature-
Tensile Strength175 lbs (79.40 kg)
Wire/Cable Tie TypeStandard, Releasable
Length - Approximate21"
Bundle Diameter5.91" (150.00mm)
Length - Actual1.755' (535.00mm)
Description
Standard, Releasable Black 5.91" (150.00mm) 0.346" (8.80mm) 175 lbs (79.40 kg)