ROHM Semicon BD33FC0WFP-E2
Manufacturer
Mfr. Part #
BD33FC0WFP-E2
EBEE Part #
E83752658
Package
TO-252-5
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
1A Fixed 3.3V Positive electrode 26.5V TO-252-5 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-25℃~+85℃@(Ta)
Output Current1A
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
FeatureOvercurrent Protection;Overheat Protection
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)-
standby current2.5mA
Dropout Voltage700mV@(500mA)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage26.5V