ROHM Semicon BA33BC0FP-E2
Manufacturer
Mfr. Part #
BA33BC0FP-E2
EBEE Part #
E82909274
Package
TO-252
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
55dB@(120Hz) 1A Fixed 3.3V Positive electrode 16V TO-252 Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Select All
DatasheetROHM BA33BC0FP-E2
RoHS
Output TypeFixed
Operating Temperature-55℃~+150℃@(Ta)
Output Current1A
Number of Outputs1
Output Voltage3.3V
FeatureOvercurrent Protection(OCP);Thermal Protection(TSD)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)55dB@(120Hz)
Output PolarityPositive electrode
Maximum Input Voltage16V