RFAA240P292P
Manufacturer
Mfr. Part #
RFAA240P292P
EBEE Part #
9334698-RFAA240P292P-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX ADAPT 2.4MM TO 2.92MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded, Threaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberRFAA240
Includes-
MfrBulgin
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
StyleStraight
Convert From (Adapter End)2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin
Convert To (Adapter End)2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Conversion TypeBetween Series
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Adapter TypePlug to Plug
Frequency - Max50 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Adapter Series2.4mm to 2.92mm
Center GenderMale to Male
Center Contact Plating-
Insertion Loss-
Description
Adapter Coaxial Connector 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin To 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin 50 Ohms