RFAA185P185P
Manufacturer
Mfr. Part #
RFAA185P185P
EBEE Part #
9335296-RFAA185P185P-EB
Customer #
EDA Models
Description
COAX ADAPT 1.85MM TO 1.85MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded, Threaded
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberRFAA185
Includes-
MfrBulgin
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
StyleStraight
Convert From (Adapter End)1.85mm Plug, Male Pin
Convert To (Adapter End)1.85mm Plug, Male Pin
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Conversion TypeSame Series
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Adapter TypePlug to Plug
Frequency - Max65 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Adapter Series1.85mm to 1.85mm
Center GenderMale to Male
Center Contact Plating-
Insertion Loss-
Description
Adapter Coaxial Connector 1.85mm Plug, Male Pin To 1.85mm Plug, Male Pin 50 Ohms