RF292CPC
Manufacturer
Mfr. Part #
RF292CPC
EBEE Part #
9627185-RF292CPC-EB
Description
CONN 2.92MM P END LNCH
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypeBoard Edge, End Launch
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorGold
Cable Group-
Contact TerminationSolder
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating250 V
Connector Style2.92mm
Body MaterialBrass
Body FinishGold
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max40 GHz
Insertion Loss-
Shield TerminationSolder
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Board Edge, End Launch Solder