RF292AJC
Manufacturer
Mfr. Part #
RF292AJC
EBEE Part #
9626613-RF292AJC-EB
Description
CONN 2.92MM J FOR CABLES
Part StatusActive
Connector TypeJack, Female Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Cable Group-
Contact TerminationSolder
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating250 V
Connector Style2.92mm
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max40 GHz
Insertion Loss-
Shield TerminationSolder
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Solder