RF292A4JAAE
Manufacturer
Mfr. Part #
RF292A4JAAE
EBEE Part #
9626773-RF292A4JAAE-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 4HOLE
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeJack, Female Socket
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberRF292
Includes-
MfrBulgin
Cable Group-
Contact TerminationSolder
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating250 V
Connector Style2.92mm
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max40 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact Plating-
Insertion Loss-
Shield TerminationSolder
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder