RF292A2PCEDK
Manufacturer
Mfr. Part #
RF292A2PCEDK
EBEE Part #
9627657-RF292A2PCEDK-EB
Description
CONN 2.92MM P FLNG MNT 2HOLE
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Features-
Cable Group-
Contact TerminationSolder
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating250 V
Connector Style2.92mm
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max40 GHz
Insertion Loss-
Shield TerminationSolder
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder