RF292A2PCEB
Manufacturer
Mfr. Part #
RF292A2PCEB
EBEE Part #
9626807-RF292A2PCEB-EB
Description
CONN 2.92MM P FLNG MNT 2HOLE
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Cable Group-
Contact TerminationCompression
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating250 V
Connector Style2.92mm
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max40 GHz
Insertion Loss-
Shield TerminationScrew
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount Compression