RF185A4PCCB
Manufacturer
Mfr. Part #
RF185A4PCCB
EBEE Part #
9628454-RF185A4PCCB-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 1.85MM PLUG FLNG MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pin
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberRF185
Includes-
MfrBulgin
Cable Group-
Contact TerminationCompression
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Voltage Rating150 V
Connector Style1.85mm
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Dielectric MaterialPolyetherimide (PEI)
Frequency - Max65 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact Plating-
Insertion Loss-
Shield TerminationScrew
Number of Ports1
Description
1.85mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Panel Mount Compression