RDAFCC-25
Manufacturer
Mfr. Part #
RDAFCC-25
EBEE Part #
10532294-RDAFCC-25-EB
Description
CBL CLIP FLAT GRAY FASTENER
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Cable Supports and Fasteners
DatasheetEssentra Components RDAFCC-25
SeriesRichco
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeClip, Flat
Mounting TypeFastener
Material Flammability RatingUL94 V-2
Features-
Base Product NumberRDAFCC
Length1.169" (29.69mm)
ColorGray
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Width0.984" (25.00mm)
Screw Size#6 (M3)
Height-
Panel Thickness-
Panel Hole Size0.350" (8.89mm)
Type AttributesHinged, Top Lock
Opening Size1.000" (25.40mm)
Material Thickness-
Adhesive-
Bundle Center to Mounting Center-
Description
Cable Clip, Flat Gray Fastener 1.000" (25.40mm)