RCC65HEYN
Manufacturer
Mfr. Part #
RCC65HEYN
EBEE Part #
8490164-RCC65HEYN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 65POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions65
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberRCC65
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
65 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)