RCC40HETN
Manufacturer
Mfr. Part #
RCC40HETN
EBEE Part #
8739724-RCC40HETN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions40
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberRCC40
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)