RCC20HETN
Manufacturer
Mfr. Part #
RCC20HETN
EBEE Part #
8487992-RCC20HETN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Part StatusActive
Number of Positions20
Contact TypeCantilever
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberRCC20
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)