RCB50DHBN
Manufacturer
Mfr. Part #
RCB50DHBN
EBEE Part #
8554010-RCB50DHBN-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins RCB50DHBN
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
TerminationSolder, Staggered
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange Feature-
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black