RCB50DHBD
Manufacturer
Mfr. Part #
RCB50DHBD
EBEE Part #
11835152-RCB50DHBD-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins RCB50DHBD
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
TerminationSolder, Staggered
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black