RCB50DHAT
Manufacturer
Mfr. Part #
RCB50DHAT
EBEE Part #
11834025-RCB50DHAT-EB
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
DatasheetSullins RCB50DHAT
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
TerminationSolder, Staggered
Pitch0.050" (1.27mm)
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black