| Mfr. Part # | PXTC14C153 |
| EBEE Part # | 10309181-PXTC14C153-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | HEAVY DUTY EXTENSION CORD |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | StarTech.com PXTC14C153 | |
| Series | - | |
| Packaging | Retail Package | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Wire Gauge | 14 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 15A | |
| 1st Connector | IEC 320-C14 | |
| 2nd Connector | IEC 320-C15 | |
| Length | 3.00' (914.4mm) | |
| Color | Black | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| Voltage Rating | 250V | |