| Mfr. Part # | PXT10125 |
| EBEE Part # | 10307228-PXT10125-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | COMPUTER POWER CORD - 18AWG |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | StarTech.com PXT10125 | |
| Series | - | |
| Packaging | Retail Package | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | 3°C ~ 60°C | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 10A | |
| 1st Connector | NEMA 5-15P | |
| 2nd Connector | IEC 320-C13 | |
| Length | 25.00' (7.62m) | |
| Color | Black | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| Voltage Rating | 125V | |