| Mfr. Part # | PV10-P55-E |
| EBEE Part # | 11630498-PV10-P55-E-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN WIRE PIN TERM 10-12AWG |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminals ,Common Terminals | |
| Datasheet | Panduit Corp PV10-P55-E | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Features | Brazed Seam | |
| Contact Material | - | |
| Wire Gauge | 10-12 AWG | |
| Contact Finish | Tin | |
| Termination | Crimp | |
| Color | Yellow | |
| Insulation Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Length - Overall | 1.100" (27.94mm) | |
| Material - Insulation | Vinyl | |
| Insulation | Insulated | |
| Pin Diameter | - | |
| Length - Pin | 0.550" (13.97mm) | |