PTC35SBCN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC35SBCN
EBEE Part #
7769624-PTC35SBCN-EB
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC35SBCN
Connector TypeHeader
Number of Positions35
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC35
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 35 position 0.100" (2.54mm)