PTC33SFCN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC33SFCN
EBEE Part #
7753833-PTC33SFCN-EB
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC33SFCN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.738" (18.75mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 33 position 0.100" (2.54mm)