PTC32SBBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC32SBBN
EBEE Part #
7744009-PTC32SBBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC32SBBN
Connector TypeHeader
Number of Positions32
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC32
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.100" (2.54mm)