PTC30SBEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC30SBEN
EBEE Part #
7781045-PTC30SBEN-EB
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC30SBEN
Connector TypeHeader
Number of Positions30
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC30
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 30 position 0.100" (2.54mm)