PTC30SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC30SAAN
EBEE Part #
7716908-PTC30SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC30SAAN
Connector TypeHeader
Number of Positions30
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC30
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)