PTC28SADN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC28SADN
EBEE Part #
11610370-PTC28SADN-EB
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC28SADN
Connector TypeHeader
Number of Positions28
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC28
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.750" (19.05mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 28 position 0.100" (2.54mm)