PTC25SGBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC25SGBN
EBEE Part #
7766167-PTC25SGBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 25POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC25SGBN
Connector TypeHeader
Number of Positions25
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC25
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.220" (5.58mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 25 position 0.100" (2.54mm)