| Mfr. Part # | PTC23SBCN |
| EBEE Part # | 7749348-PTC23SBCN-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER R/A 23POS 2.54MM |
| Datasheet | Sullins PTC23SBCN | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 23 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Contact Shape | Square | |
| Base Product Number | PTC23 | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 1 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | |
| Contact Length - Post | 0.320" (8.13mm) | |
| Overall Contact Length | - | |
| Insulation Height | 0.140" (3.56mm) | |