| Mfr. Part # | PTC23DACN |
| EBEE Part # | 7770513-PTC23DACN-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM |
| Datasheet | Sullins PTC23DACN | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 46 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | |
| Contact Length - Post | 0.320" (8.13mm) | |
| Overall Contact Length | 0.650" (16.51mm) | |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | |