PTC22SFDN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC22SFDN
EBEE Part #
7741784-PTC22SFDN-EB
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC22SFDN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.838" (21.29mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)