PTC22SBEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC22SBEN
EBEE Part #
7769207-PTC22SBEN-EB
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC22SBEN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.100" (2.54mm)