PTC22SADN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC22SADN
EBEE Part #
7735742-PTC22SADN-EB
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC22SADN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.750" (19.05mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)