PTC22SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC22SAAN
EBEE Part #
7707955-PTC22SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSullins PTC22SAAN
Series-
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Connector TypeHeader
Number of Positions22
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC22
MfrSullins Connector Solutions
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating100.0µin (2.54µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic, Polyester
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post100.0µin (2.54µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)