PTC18SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC18SAAN
EBEE Part #
7703498-PTC18SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC18SAAN
Connector TypeHeader
Number of Positions18
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC18
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)