PTC15SBDN
Manufacturer
Mfr. Part #
PTC15SBDN
EBEE Part #
7748792-PTC15SBDN-EB
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
DatasheetSullins PTC15SBDN
Connector TypeHeader
Number of Positions15
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPTC15
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 15 position 0.100" (2.54mm)