| Mfr. Part # | PTC12SAAN |
| EBEE Part # | 7697034-PTC12SAAN-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
| Datasheet | Sullins PTC12SAAN | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 12 | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 1 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) | |
| Overall Contact Length | 0.450" (11.43mm) | |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | |