| Mfr. Part # | PTC12DFAN |
| EBEE Part # | 7722712-PTC12DFAN-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
| Datasheet | Sullins PTC12DFAN | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 24 | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) | |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) | |
| Overall Contact Length | 0.538" (13.67mm) | |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | |