| Mfr. Part # | PTC12DAAN |
| EBEE Part # | 7713893-PTC12DAAN-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular | |
| Datasheet | Sullins PTC12DAAN | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Connector Type | Header | |
| Number of Positions | 24 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Operating Temperature | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | - | |
| Contact Shape | Square | |
| Base Product Number | PTC12 | |
| Mfr | Sullins Connector Solutions | |
| Contact Finish - Mating | Tin | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) | |
| Overall Contact Length | 0.450" (11.43mm) | |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | |